iPhone 11 İncelemesi

iPhone XR, geçen yıl tanıtıldığı zaman belki kendisinden daha üst seviyede niteliklere ve fiyata sahip olan kardeşlerinin yanında dikkat çekemedi. Ancak sonra ortaya çıktı ki, bu akıllı telefon geride kalan bir yıllık dönem içinde Apple’ın en iyi performans gösteren iPhone modeli oldu. Doğrusu tüketiciler neyi seçeceklerini biliyor. Nispeten uygun fiyatı ve Apple’ın amiral gemisi telefonlarındaki en güncel özelliklerin birçoğunu barındırmasıyla iPhone XR, Apple’ın ürün segmenti içinde fiyat-performans dengesini iyi şekilde yakalayan bir telefon olmuştu. Apple, tutan bu formülü bozmadan, gerekli olan alanlarda tamamlayıcı özellikler ve işlevler sunarak iPhone 11’i sundu. 7299 TL’lik tavsiye edilen satış fiyatına sahip olan bu akıllı telefonu bir süredir deneyimliyoruz. iPhone 11 inceleme yazısında izlenimlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz.

iPhone 11 inceleme: Tasarım

Arkasını çevirip iki kamerayı ve yeri biraz daha ortaya alınan Apple logosunu görmedikten sonra, iPhone 11 ile iPhone XR’ı birbirinden ayırmanız imkansız. iPhone 11, selefiyle aynı boyutlara ve ağırlığa sahip. Elimizde bulunan iPhone 11 ve XR’ın her ikisi de beyaz renkli ve şeffaf kılıflı. Ara sıra bu iki modeli birbirine karıştırdığımız oldu.

 

iPhone 11 de önü ve arkası sağlam camlarla kaplı. Ancak Apple, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’in arkasında olduğu gibi mat yüzey yerine parlak yüzey kullanmayı tercih etmiş. Sol üst köşedeki kamera modülünün cam yüzeyi ise mat. Bu açıdan kardeşleriyle tezat oluşturuyor. Parlak cam yüzey yeterli sürtünmeye sahip ve kılıfsız kullanırken telefon elinizden kayıp gitmiyor. Yine de, biz iPhone 11’i deneyimlediğimiz süre boyunca bu telefona özel şeffaf kılıfla kullandık. Şeffaf kılıf telefonun ağırlığını ve kalınlığını biraz artırsa da, kullanım konusunda herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor.

Geçen yılın iPhone XR modelini ayıran en önemli yanlarından bir tanesi eğlenceli renk seçeneklerinin sunulmasıydı. iPhone 11’in de aynı çizgiden gittiğini görüyoruz, ancak renkler konusunda değişiklikler var. Klasik beyaz, siyah ve kırmızı (PRODUCT(RED)) renk seçenekleri korunuyor. Sarı renk de o kadar ilgi görmüş olmalı ki, Apple bu rengi de sunuyor. Ancak geçen yılın mercan ve mavi renklerini bu yıl yeşil ve mor almış. Yeşil rengin epey hoş göründüğünü bir dipnot olarak belirtmeden geçmeyelim.

 

 

Suya dayanıklılık konusunda iPhone 11’de ilerleme var. Geçen yıl iPhone XR, IP67 sertifikasına sahipti. 1 metre derinlikte suda 30 dakika kadar dayanabiliyordu. Şimdiyse takipçisinin IP68 ile daha fazla koruma sağladığını görüyoruz. Bu sefer 2 metre derinliğe kadar suda 30 dakika kadar dayanabiliyor. iPhone 11 ile su altı fotoğrafçılığını önermiyoruz, ancak telefonun kazara suya düşmesi durumunda endişelenecek bir durum söz konusu olmayacaktır. Telefonunuzu güzelce kurulayın ve kullanmaya devam edin.

Alüminyumla kaplı kenarlar telefonun arka renk düzeniyle de uyum gösteriyor. Özellikle mor ve yeşil gibi canlı renklerde alüminyum kenarlar oldukça hoş görünüyor. Alt kenarda Lightning portu, hoparlör ve mikrofon bulunuyor. Sol kenarda ses kapatma düğmesi ve ses tuşları yer alıyor. Sağ kenarda yan düğme ve nanoSIM kart tepsisini görüyoruz. Üst kenarda herhangi bir giriş, çıkış veya düğme bulunmuyor.

 

Ön tarafta, 6.1 inç ekranın üst kısmında, iPhone’ların bir klasiği olan çentik bulunuyor. Burası hoparlör, TrueDepth kamera sistemine ev sahipliği yapıyor. Ekran çerçevesi iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’tekine göre daha kalın.

Arka taraftan epey bahsettik, çift lensli kamera modülünün sol üst köşeye yerleştirildiğini söyledik. Bu modülde mikrofon ve Dual Tone LED flaş da yer alıyor. iPhone logosu kaldırılmış, Apple logosu ise ortalanmış. Şimdiki görünüm daha sade ve hoş duruyor.

 

iPhone 11 inceleme: Performans ve Pil

 

iPhone 11, içerideki donanım bileşenleri bakımından daha yüksek fiyatlı kardeşlerinden geri kalmıyor. Bu akıllı telefonda da Apple tasarımı A13 Bionic işlemci bulunuyor. 7 nm tabanlı bu işlemci altı çekirdekten oluşuyor. İki adet yüksek performanslı çekirdeğe dört adet verimlilik odaklı çekirdek eşlik ediyor. Dört çekirdekli Apple GPU grafik işlemci birimi de bulunuyor. Her ne kadar Apple açık şekilde belirtmese de, iPhone 11’de 4 GB RAM’in bulunduğu belirtiliyor. Böylelikle iPhone XR’a göre ilerleme kaydediliyor, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max ile de aynı seviyeye çıkılıyor. Depolama alanı seçenekleri ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak belirlenmiş. 64 GB ve 128 GB iPhone 11 modelleri arasında çok büyük bir fiyat farkı yok. Eğer çok fotoğraf ve video çekeceğinizi düşünüyorsanız, 128 GB kapasiteli modeli seçmeniz daha mantıklı olabilir.

Amiral gemisi telefonlara yakışır performans iPhone 11’de mevcut. Günlük işleri yerine getirmenin yanı sıra yüksek profilli oyunları da rahatlıkla, yüksek grafik kalitesiyle ve takılma olmaksızın oynayabilirsiniz. Fotoğraf düzenleme veya video oluşturma uygulamalarının da iPhone 11’de sorunsuz şekilde, başınızı ağrıtmadan kullanabilirsiniz. Kısacası, verimlilik ve performans tarafında iPhone 11 sizin için bir amiral gemisi telefon seviyesinde karşılık veriyor.

 

 

iPhone 11 inceleme: Kamera

Geçen yılın iPhone XR modelinin arkasında tek bir kamera bulunuyordu. Günümüzde birden fazla kameralı telefonların makbul olduğu bir ortamda Apple’ın telefonunda tek bir kameraya yer vermesi kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Ancak incelememizde de gördüğümüz gibi, bu tek kamera oldukça iyi işler ortaya koyuyordu. Tabii ki, yakınlaştırma yapmak veya portre çekim yapmak isteyenler için çift arka kameralı iPhone XS ve diğer telefonların gerisinde bir performans sergiliyordu.

Bu yıl Apple’ın iPhone 11 ile arkadaki kamera sayısını ikilediğini görüyoruz. Önceden eksik olan telefoto lense yine yer verilmiyor. Bunun yerine Apple, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’e de eklediği ultra geniş açılı lense iPhone 11’de de yer veriyor. Apple da Google gibi, insanların yakınlaştırma yapmaktan daha çok geniş açılı fotoğraflar çekmeye meyilli olduğunu düşünüyor olmalı. Aslında haksız da sayılmazlar, günümüzde insanlar grup fotoğraflarını veya manzara fotoğraflarını daha çok çekip paylaşıyor. Böyle bir ortamda ultra geniş açılı lens ihtiyaçlara daha iyi cevap verecektir.

 

iPhone 11’in arka kameraları, telefoto lensin eksikliği dışında iPhone 11 Pro’nun kameralarıyla aynı özellikleri paylaşıyor. Geniş açılı ana kamera 12 megapiksel çözünürlüğe, f/1.8 diyafram değerine sahip. Optik görüntü sabitleme de var. Ultra geniş açılı lens de 12 megapiksel çözünürlükte ve f/2.2 diyafram değeri barındırıyor. Bu kamera 120 derecelik görüş açısıyla insan gözünün gördüğü derecede görüş açısı sunuyor.

 

 

iPhone 11 inceleme: Sonuç

 

iPhone XR epey ilgi görmüş, beğeni kazanmıştı. iPhone 11 de bu çizgiyi sürdürüyor. Tasarım ve verdiği his bakımından selefinden farklı olmayan bu telefonun 6.1 inç ekranı hem telefonu rahatlıkla kontrol etmeyi, hem de düzgün bir görsel deneyim elde etmeyi sağlıyor. Apple A13 Bionic sayesinde güncel seviyelerde performans elde etmek mümkün. Önümüzdeki yıllarda da iPhone 11 kullanıcılarının, yeni bir telefon satın alıncaya kadar telefonlarından dikkate değer performans düşmesi olmadan yararlanacağını düşünüyoruz.

Bir günü rahatlıkla çıkaran pil ömrü de iPhone 11’in beğenimizi kazanan yanlarından bir tanesi oluyor. Kutudan 5W şarj adaptörü yerine 18W şarj adaptörü çıksa güzel olurdu. Ancak eski bir iPhone’dan iPhone 11’e geçiş yapanlar için çok fazla değişiklik olmayacaktır. Hızlı şarj isterseniz, biraz daha yatırımla gerekli ekipmanları edinebilirsiniz. Kablosuz şarj imkanının bulunması da güzel.

iOS 13 sayesinde iPhone 11 verimli şekilde çalışıyor. Koyu mod oldukça kullanışlı ve pil ömrüne olumlu katkıda bulunuyor. Geniş uygulama ve oyun ekosistemi de iPhone 11’in güçlü yanlarından bir tanesi.

iPhone 11’in selefi iPhone XR’a göre en büyük ilerleme kaydettiği alan kamera sistemi oluyor. Ana kamera özellikle düşük ışıklı ortamlarda ve gece çekimlerinde farkını gösteriyor. Öte yandan Apple’ın güncel kamera gelişimlerinin etkisini de çektiğimiz fotoğraflarda görüyoruz. Ultra geniş açılı lens de özellikle manzara ve grup çekimlerinde daha rahat etmenizi sağlayacaktır, o da farklı bir kamera deneyimine katkıda bulunacaktır.

iPhone 11’in 7299 TL’lik fiyat etiketine sahip olan 64 GB’lık versiyonu, fiyat ve performans dengesini yakalayan bir model gibi görünüyor. Ancak bir 450 TL daha verip 128 GB kapasiteli iPhone 11’i tercih etmek de mantıksız bir karar olmayacaktır.