Shazam

Kitleler tarafından çok beğenilen neredeyse her şarkıyı 2 veya 6 sn arasında tanıyan şarkı bulma uygulaması Shazam hakkında daha fazla bilgi için okuyun...
Artık “bu şarkının adı neydi?” diye merak etmenize gerek kalmadı. Bu sorunun cevabını bizim için Shazam veriyor.

Bir şarkı duyduk ve çok hoşumuza gitti. Hemen arkadaşlarımıza; ‘ya hani bir şarkı vardı “dıt dıdıt?” diye başlayan hani bi çocuk söylüyordu ?’ dememize gerek kalmayacak, çünkü artık şarkıyı duyar duymaz tanıyan Shazam yanımızda!

 Nasıl Kullanılır?

Yıllarca süren “ya bu şarkının adı neydi?” geyiğini bitiren uygulama Shazam, çok basit çalışıyor. Uygulamaya girer girmez “Shazamlamak için Dokun” yazısı ile karşı karşıya kalıyoruz. Ana ekrana tıkladıktan sonra Shazam internetin hızına göre 2 sn ile 6 sn arasında bir süre zarfında bize dinlettiğimiz şarkıyı buluyor. Shazam aynı zamanda da sanatçı dostu olarak biliniyor. Çünkü bir şarkıyı dinlettiğiniz zaman şarkının kimin olduğunu söylemesinin yanı sıra size youtube linkini, satın alma linkini de veriyor. Rakamlarla konuşacak olursak sadece Shazam 2012 yılında 300 milyon dolarlık dijital müzik satışı yaptırmıştır. Bu da oldukça yüksek bir rakam.

shazam1

Kapsamlı şarkı tanımlama

Shazam adanmış bir mobil uygulama olarak başlamış olmasına rağmen, masaüstü uygulaması telefondan uzakta olduğunuzda veya sadece masanızda çalışırken aynı görevleri kolaylıkla yerine getiriyor. Shazam şu anda çalmakta olan şarkıları seçer ve size şarkı adını ve sanatçısını veya grubunu söyler. Otomatik özelliği sayesinde, bir düğmeye basmanız bile gerekmemektedir. Shazam arka planda çalışır ve diğer görevlere odaklanırken ağır kaldırma işlemini yapar. Eğer çalınan bir şarkının adını bilmek istiyorsanız, hangisinin olduğunu görmek için “Shazamed” şarkılarının listesini kontrol edebilirsiniz.

 

shazam-2

 

 

Facebook ile Senkronize Çalışabiliyor!

Shazam facebook ile senkronize de çalışabiliyor. Eğer uygulamayı “facebook ile bağlan” şeklinde başlatırsak arkadaşlarımızın dinlediği şarkılara da ulaşabiliyoruz.

Biz uygulamayı çok beğendik bize kalırsa bulamayacağı şarkı sayısı yok denecek kadar az. Şimdi siz de bu uygulamayı test edin.